bg

Sub-Committees

Each sub-committee has a contact person(s) that can be reached with any questions or concerns. Each contact person has a phone number next to their name in the list below.

SEED Committee

13 Members, 4 Year Terms

Louis Perillo, Economic Development Director (860) 276-6297
Jeffrey A. Gagnon
Juanita Champagne
Allen Harrison, Housing Authority
Mark Sciota, Town Manager
Edward S. Pocock, III, Town Council Rep.
David M. Pestillo
Jack Daly, Police Chief
Terri C. Carmody, Board of Education
Michael Riccio, Business Rep.
Lucille Cusano
Dana Rickard
Thomas O'Shea, Resident Rep.

Open Space Acquisition Committee

8 Members, 2 Year Terms

David Lavallee, Assistant Town Planner (Secretary, ExOfficio) (860) 276-6203
Robert Berkmoes, Water Board
Victoria Triano, Town Council
Dawn Miceli, Town Council
Christopher Borowy, Conservation Commission
Jennifer Clock, Planning & Zoning Commission
Garry Brumback, Town Manager
Edward Pocock, Jr., Board of Finance
Stephanie Urillo, Public Liason
Mark Sciota, Town Attorney (ExOfficio)

Apple Harvest Festival Committee

5 Members, 2 Year Terms

Christopher Palmieri, Town Council, Co-Chr. 
Tom Lombardi, Town Council, Co-Chr. (860) 302-8888

Dave Lapreay, Director of Recreation
Mark Sciota or designee, Town Attorney
Lt. Steve Elliott or SPD designee (Ex-officio)
Jack Perry, Citizen
Julie Portfolio, Citizen
Kate Sirignano, Citizen

Emergency Medical Services Committee

9 Members, 2 Year Terms

Shane Lockwood, Director of Health (860) 276-6275
Dr. Eric Hobert, HOCC-Bradley Campus
Kelly Morrissey, Town Council
Victoria Triano, Town Council
William DellaVecchia
Fire Chief or designee
Police Chief or designee
Amr Reps, Ex-officio
Mark Sciota, Town Manager or designee

Public Works Committee

7 Members, 2 Year Terms

Keith Hayden, Town Engineer (ExOfficio) (860) 276-6231
John Barry, Charimen, Town Council
Dawn Miceli, V. Chairman, Town Council
Tom Lombardi, Town Council
Edward Pocock, Jr., Board of Finance
Jack Daly, Police Chief
Susan Zoni, Board of Finance
Water Superintentent
Annette Turnquist, Highway (Ex-Officio)

Sewer Committee

6 Members, 2 Year Terms

David Zoni, Chairman
Kelly Morrissey, V. Chairman
Robert Berkmoes, Water Dept. Rep.
William Dziedzic, Town Council
Tony Morrison, Board of Finance
Peter Stallings, (Ex-officio)
Keith Hayden, Town Engineer (Ex-officio)
Jim Grappone, Assistant Town Engineer (Ex-officio)

Self Insurance Committee

9 Members, 2 Year Terms

Joseph Labieniec, Board of Finance (Chairman)
Christopher Poulos, V. Chr., Town Council
Zaya Oshana, Board of Education
Colleen Clark, Board of Education
Patricia Queen, Board of Education
John Barry, Town Council
Tom Lombardi, Town Council
Kevin Beaudoin, Board of Finance
Salvatore J. Dominello, Consultant
Emilia Portelinha, (ExOfficio)
Joe Spurgeon (ExOfficio)
Sherri Dinello, BOE Director of Business & Finance (ExOfficio)

Facility Advisory Committee

Dave Lapreay, Director of Recreation (ExOfficio) (860) 276-6289
Michael DeFeo (Chairman)
Dawn Miceli, Town Council
Patricia Queen, Board of Education
Gregory Ferry (ExOfficio)

Energy Committee

Annette Turnquist, Assistant Town Engineer (860) 276-6239
Fred Rogers, Water Department
Peter Romano, Board of Education
Dave Lavallee, Assistant Town Planner
Dawn Miceli, Town Council
Robert Morelli
Jeff Pooler, Electrical Inspector

Veterans Committee

Mark Sciota, Town Manager (860) 276-6200
Rachel Wache
John DeMello, Sr.
Joe DellaPorta
Igino Torone
Peter L. Longo