Sub-Committees

Each sub-committee has a contact person(s) that can be reached with any questions or concerns. Each contact person has a phone number next to their name in the list below.

Apple Harvest Advisory Committee

7 MEMBERS, 2 YEAR TERMS

Robert Ives
Tom Lombardi
Christopher Palmieri
Barbara Roberts
Mark Sciota, Town Manager or designee
Gerry Triano
Annette Turnquist
David A. Lapreay, Festival Coordinator (Ex-officio) (860) 276-8461
Melissa Cocuzza, Sponsorship Coordinator (Ex-officio)
Fire Chief or designee (Ex-officio)
Police Chief or designee (Ex-officio)

Committee of the Chairs

Terri Carmody
Timothy Connellan
Robert Hammersley
John Leary
Mark Sciota
Victoria Triano

Economic Strike Committee

Michael Del Santo, Chair
Michael Riccio, Vice Chair
Robert Hammersley
Tony Morrison
Christopher Palmieri
Louis Perillo
Rob Phillips
Mark Sciota

Emergency Medical Services Committee

10 MEMBERS, 2 YEAR TERMS

Shane Lockwood, Director of Health (860) 276-6275
Dr. Eric Hobert, HOCC-Bradley Campus
James Morelli, Town Council
Valerie DePaolo, Town Council
William DellaVecchia, Citizen
Fire Chief or designee
Police Chief or designee
Mark Sciota, Town Manager or designee
AMR Reps (2, Ex-officio)

Open Space Acquisition Committee

10 MEMBERS, 2 YEAR TERMS

Paul Chaplinsky, Chair, Town Council
James Morelli, Vice Chair, Town Council
Robert Berkmoes, Water Board
Chris Borowy, Conservation Commission
Joseph Baczewski, Board of Education
Christopher Palmieri, Town Council
Edward Pocock, Jr., Board of Finance
Michael Riccio
Robert Salka, Planning & Zoning Commission
Mark Sciota, Town Manager
David Lavallee, Assistant Town Planner (Secretary, Ex-officio) (860) 276-6203
Rob Phillips, Director of Planning & Community Development (Ex-officio)

Ordinance Review Committee

William Dziedzic, Chair
Anthony D'Angelo
David Falvo
Jeffrey Gworek
Susan Locks
Zaya Oshana
Christopher Palmieri
Victoria Triano
William Weber
Dep. Police Chief William Palmieri (Ex-officio)
Jeremy Taylor, Town Attorney (Ex-officio)

Public Works Committee

7 MEMBERS, 2 YEAR TERMS

Michael Del Santo, Chair, Town Council
Paul Chaplinsky, Vice Chair, Town Council
William Cassarella, Water Department Rep.
Jack Daly, Police Chief
Edward Pocock, Jr., Board of Finance
Christopher Poulos, Town Council
Susan Zoni, Board of Finance
Annette Turnquist, Director of Public Works (Ex-officio)

SEED Committee (Southington Enterprise & Economic Development)

13 MEMBERS, 4 YEAR TERMS

Louis Perillo, Economic Development Director (860) 276-6297
Terri C. Carmody, Board of Education
Juanita Champagne
Lucille Cusano
Jack Daly, Police Chief
Stefanie Farkas, Housing Authority
James D. Garstang, Business Community
Thomas O'Shea, Resident Rep.
Edward S. Pocock, III
Michael Riccio, Business Rep.
Dana Rickard
Mark Sciota, Town Manager
David Zoni, Business Community

Self Insurance Committee

9 MEMBERS, 2 YEAR TERMS

Joseph Labieniec, Chair, Board of Finance
Christopher Poulos, Vice Chair, Town Council
Kevin Beaudoin, Board of Finance 
James Chrzanowski, Board of Education
Colleen Clark, Board of Education
Salvatore J. Dominello, Consultant
William Dziedzic, Town Council
Tom Lombardi, Town Council
Zaya Oshana, Board of Education
Sherri Dinello, BOE Director of Business & Finance (Ex-officio)
Emilia Portelinha, Finance Director (Ex-officio)
Joe Spurgeon (Ex-officio)

Sewer Committee

6 MEMBERS, 2 YEAR TERMS

William Dziedzic, Chair
Valerie A. DePaolo, Vice Chair
Tony Morrison, Board of Finance
Erika Pocock, Water Department Rep.
Annette Turnquist, Director of Public Works
David Zoni
Jim Grappone, Assistant Town Engineer (Ex-officio)
Peter Stallings (Ex-officio)

Veterans Committee

John DeMello, Sr.
Rachel Wache
Joe DellaPorta
Peter L. Longo
Alex J. Ricciardone
Mark Sciota, Town Manager